Home / TVS Diodes / PESD27VV1BLSYL
minImg
PESD27VV1BLSYL
Nexperia USA Inc.
Product No:
PESD27VV1BLSYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
DFN1006BD-2
Description:
PESD27VV1BLS/SOD882BD/XSON2
In Stock : 8816
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 14pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 28V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package DFN1006BD-2
Series -
Type Zener
Package / Case SOD-882
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V (Max)