Home / Fixed Inductors / PFC2723ER-421K03B-50
minImg
PFC2723ER-421K03B-50
TDK Corporation
Product No:
PFC2723ER-421K03B-50
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CHOKE COMMON MODE
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.142" L x 0.984" W (29.00mm x 25.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) -
Series PFC
Inductance 420 µH