PFE700-48/T
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PFE700-48/T
Description:
AC/DC CONVERTER 51V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 51V
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 14A
Number of Outputs 1
Series PFE700 (700W)
Type Enclosed
Line Regulation -
Package / Case Full Brick
Efficiency 89%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Package Bulk
Load Regulation -
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC