Home / TVS Diodes / PGSMAJ60AHF4G
minImg
PGSMAJ60AHF4G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ60AHF4G
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V