Home / TVS Diodes / PGSMAJ70CAHE2G
minImg
PGSMAJ70CAHE2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
PGSMAJ70CAHE2G
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V