PHB1335100KJL
Nichicon
Product No:
PHB1335100KJL
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 10UF 10% 330VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Size / Dimension 1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.1 mOhms
Series PHB
Voltage Rating - DC 330V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF