PHB1404400KHL
Nichicon
Product No:
PHB1404400KHL
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 4UF 10% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2 mOhms
Series PHB
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 275V
Mfr Nichicon
Capacitance 4 µF