PHG.2K.308.KYMC80Z
LEMO
Product No:
PHG.2K.308.KYMC80Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
LKR KEYG 8C BLK CHR 8.0MM C BR
User Guide
Cable Opening 0.299" ~ 0.315" (7.60mm ~ 8.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Black Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 10A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Black Chrome
Shell Size - Insert 308
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C