PHG.3B.316.CYMD12
LEMO
Product No:
PHG.3B.316.CYMD12
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBR KEYG 16C CHR 12.0MM D
User Guide
Cable Opening 0.425" ~ 0.469" (10.80mm ~ 11.90mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 8A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C