PIC12LF1612-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC12LF1612-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 6
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 8-PDIP
EEPROM Size -
Series PIC® 12F
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 4x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V