Home / Microcontrollers / PIC16C505T-20E/SL
minImg
PIC16C505T-20E/SL
Microchip Technology
Product No:
PIC16C505T-20E/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
14-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 72 x 8
Number of I/O 11
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 14-SOIC
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V