Home / Microcontrollers / PIC16C554-20I/SS
minImg
PIC16C554-20I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C554-20I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 80 x 8
Number of I/O 13
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 20-SSOP
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Package Tube
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V