PIC16C67-20/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC16C67-20/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 368 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tray
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V