Home / Microcontrollers / PIC16F15225-I/MG
minImg
PIC16F15225-I/MG
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15225-I/MG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-QFN (3x3)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 11
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 16-QFN (3x3)
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 16-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 9/2x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V