Home / Microcontrollers / PIC16F15324-I/7NVAO
minImg
PIC16F15324-I/7NVAO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15324-I/7NVAO
Package:
16-VQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16VQFN
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 12
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 16-VQFN (4x4)
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 16F
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 11x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V