PIC16F1574-E/JQ
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1574-E/JQ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 12
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 16-UQFN (4x4)
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 16-UQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity LINbus, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V