PIC16F1768-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1768-I/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
In Stock : 449
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 18
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 20-SOIC
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V