PIC16F687-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F687-E/P
Package:
20-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 18
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 20-PDIP
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 12x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V