Home / Microcontrollers / PIC16HV540-20I/P
minImg
PIC16HV540-20I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16HV540-20I/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 12
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 18-PDIP
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Package Tube
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.5V ~ 15V