Home / Microcontrollers / PIC16LF1516-E/MV
minImg
PIC16LF1516-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1516-E/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 25
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 17x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V