Home / Microcontrollers / PIC16LF15355-I/MV
minImg
PIC16LF15355-I/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF15355-I/MV
Package:
28-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
In Stock : 637
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 25
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
EEPROM Size 224 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V