Home / Microcontrollers / PIC16LF1559-E/ML
minImg
PIC16LF1559-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1559-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
20-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 17x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V