Home / Microcontrollers / PIC16LF1765T-I/ST
minImg
PIC16LF1765T-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1765T-I/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 12
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 14-TSSOP
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V