Home / Microcontrollers / PIC16LF1823-I/JQ
minImg
PIC16LF1823-I/JQ
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1823-I/JQ
Package:
16-UQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 12
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 16-UQFN (4x4)
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 16-UQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V