Home / Microcontrollers / PIC16LF18857T-I/SO
minImg
PIC16LF18857T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF18857T-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SOIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 25
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SOIC
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Program Memory Size 56KB (32K x 14)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V