Home / Microcontrollers / PIC16LF1938-E/SO
minImg
PIC16LF1938-E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF1938-E/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SOIC
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Package Tube
Data Converters A/D 11x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V