Home / Microcontrollers / PIC16LF819T-I/SO
minImg
PIC16LF819T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16LF819T-I/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
In Stock : 1100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 10MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 16
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 18-SOIC
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 5x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V