PIC17C44-25/PQ
Microchip Technology
Product No:
PIC17C44-25/PQ
Package:
44-MQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 25MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 454 x 8
Number of I/O 33
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
EEPROM Size -
Series PIC® 17C
Package / Case 44-QFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tray
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V