PIC17C44T-16I/L
Microchip Technology
Product No:
PIC17C44T-16I/L
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 16MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 454 x 8
Number of I/O 33
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type External
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
EEPROM Size -
Series PIC® 17C
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V