PIC18F2423-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2423-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768 x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 10x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V