Home / Microcontrollers / PIC18F2510T-I/SO
minImg
PIC18F2510T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC18F2510T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.5K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SOIC
EEPROM Size -
Series PIC® 18F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 10x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V