Home / Microcontrollers / PIC18F26Q71-I/SP
minImg
PIC18F26Q71-I/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC18F26Q71-I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
In Stock : 370
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 26
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type External, Internal
Supplier Device Package 28-SPDIP
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity FIFO, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Package Tube
Data Converters A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V