Home / Microcontrollers / PIC18F4220T-I/ML
minImg
PIC18F4220T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4220T-I/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44QFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 13x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V