PIC18F4620-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4620-I/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
In Stock : 2375
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.8K x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Package Tray
Data Converters A/D 13x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V