PIC18F4680-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC18F4680-E/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 25MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.25K x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 40-PDIP
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 11x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V