Home / Microcontrollers / PIC18F67K90-I/MR
minImg
PIC18F67K90-I/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC18F67K90-I/MR
Package:
64-VQFN (9x9)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64VQFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 53
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 16x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V