PIC18F8525-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18F8525-E/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 25MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.75K x 8
Number of I/O 69
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type External
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 80-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 48KB (24K x 16)
Package Tray
Data Converters A/D 16x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V