Home / Microcontrollers / PIC18LF24K50-I/ML
minImg
PIC18LF24K50-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF24K50-I/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
In Stock : 301
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 48MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 14x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V