PIC18LF258-I/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF258-I/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.5K x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 28-SPDIP
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 5x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V