Home / Microcontrollers / PIC18LF25K22T-I/SS
minImg
PIC18LF25K22T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF25K22T-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1.5K x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SSOP
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 19x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V