Home / Microcontrollers / PIC18LF2620-I/SP
minImg
PIC18LF2620-I/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF2620-I/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.8K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SPDIP
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 10x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V