Home / Microcontrollers / PIC18LF45K40-E/MV
minImg
PIC18LF45K40-E/MV
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF45K40-E/MV
Package:
40-UQFN (5x5)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V