Home / Microcontrollers / PIC18LF46K42-E/ML
minImg
PIC18LF46K42-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF46K42-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
In Stock : 405
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 64MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® XLP™ 18K
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V