Home / Microcontrollers / PIC18LF6410-I/PT
minImg
PIC18LF6410-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF6410-I/PT
Package:
64-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768 x 8
Number of I/O 54
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
EEPROM Size -
Series PIC® 18F
Package / Case 64-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tray
Data Converters A/D 12x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V