PIC18LF6680-I/L
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF6680-I/L
Package:
68-PLCC (24.23x24.23)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68PLCC
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.25K x 8
Number of I/O 52
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 68-PLCC (24.23x24.23)
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Package Tube
Data Converters A/D 16x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V