Home / Microcontrollers / PIC18LF8720-I/PT
minImg
PIC18LF8720-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC18LF8720-I/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 25MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 3.75K x 8
Number of I/O 68
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
EEPROM Size 1K x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 80-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Package Tray
Data Converters A/D 16x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V