Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GB210T-I/PT
minImg
PIC24FJ256GB210T-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GB210T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
100-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
User Guide
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 96K x 8
Number of I/O 84
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
EEPROM Size -
Series PIC® 24F
Package / Case 100-TQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 24x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V