Home / Microcontrollers / PIC24FJ256GL408-I/PT
minImg
PIC24FJ256GL408-I/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ256GL408-I/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package / Case 80-TQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Package Tray
Data Converters A/D 24x10b/12b; D/A 1x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V