Home / Microcontrollers / PIC24FJ64GA202-E/MM
minImg
PIC24FJ64GA202-E/MM
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ64GA202-E/MM
Package:
28-QFN-S (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 21
Peripherals AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 24F
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Package Tube
Data Converters A/D 10x10b/12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V