Home / Microcontrollers / PIC24FV16KA302T-I/SS
minImg
PIC24FV16KA302T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC24FV16KA302T-I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 28-SSOP
EEPROM Size 512 x 8
Series PIC® XLP™ 24F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 13x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V